Aktualizacja wpisu: 26 maja 2023
Jak pewnie już dobrze wiesz, motyw jest niezbędny do tego, żeby mieć stronę na WordPressie. Podstawowe informacje o motywie znajdziesz w tym wpisie: Motyw i page builder – jak to działa?
W najprostszym ujęciu motyw (zwany czasem szablonem czy skórką) to wygląd strony, który ktoś wcześniej zakodował. Od motywu sporo zależy, m.in.:
- jak wygląda nagłówek strony (umiejscowienie logo, menu),
- czy możemy dodać topbar (dodatkowy pasek nad nagłówkiem)
- jak wygląda stopka strony
- w jakim układzie możemy pokazać wpisy na stronie bloga
- w jakim układzie możemy mieć pojedynczy wpis.
Żebyś łatwiej zrozumiał_a co na stronie zależy od motywu, a co nie, i jak późniejsza ewentualna zmiana motywu może wpłynąć na stronę, pokażę Ci kilka kluczowych różnic między dwoma popularnymi i dobrej jakości darmowymi motywami: Astrą i Pinnacle.
1. Nagłówek i topbar
Zacznijmy od Pinnacle. W wersji bezpłatnej motywu możemy wstawić logo po lewej stronie, a menu po prawej.
Do tego w Pinnacle możemy dodać topbar, w którym możemy umieścić wybrane przez nas elementy po prawej lub lewej stronie. Na przykładzie, który zamieszczam, w topbarze widać ikonki po prawej stronie, a lupkę do wyszukiwania po lewej.
A jak to wygląda w Astrze? Jest tu więcej możliwości. Po pierwsze, do wyboru mamy nie tylko nagłówek i topbar, ale i pasek pod nagłówkiem. To oznacza, że elementy na górze strony można rozmieścić aż w 3 wierszach.
Do tego mamy możliwość zastosowania różnych elementów: np. do menu możemy dodać przycisk czy ikonki. Wszystkie elementy możemy też wstawiać w zasadzie w niczym nieograniczony sposób: np. logo może być po prawej, po lewej stronie, na środku czy powyżej menu.
Oto kilka przykładów. Zobacz, jak różne efekty możesz osiągnąć z Astrą:
2. Stopka
Mamy tu podobną sytuację. Astra daje więcej możliwości przy budowie stopki. Mamy układy od 1 do 6 kolumn, do tego możliwość dodania dodatkowego paska pod i nad stopką, analogicznie do nagłówka. W Pinnacle z kolei możemy mieć od 2 do 4 kolumn i nie ma możliwości dodania dodatkowych treści nad i pod stopką.
Tak może wyglądać stopka w Pinnacle:
A tak w Astrze:
Jeszcze a propos nagłówka i stopki, to w Astrze fajne jest to, że szybko możemy ukryć stopkę lub nagłówek na wybranych zakładkach. W ten sposób możemy szybko zrobić zakładkę typu landing page (więcej o różnych rodzajach stron, w tym o landing page’u dowiesz się z jednego z poprzednich numerów:
Wpis o różnych rodzajach stron: Pięć rodzajów stron – plusy i minusy
3. Strona i główna
Pinnacle reprezentuje ten rodzaj motywów, które pozwalają na wyklikanie strony głównej z gotowych elementów. Programiści Pinnacle zaprojektowali dla nas sekcje strony głównej (np. ostatnie wpisy z bloga czy ofertę), które możemy (wszystkie lub część) wstawić na naszą stronę, dostosowując jedynie ich kolejność .
To bardzo przyśpiesza robienie strony i jest przyjazne dla osób kompletnie zielonych. Ale jednocześnie trochę ogranicza osoby gotowe na większą kreatywność.
Dlatego twórcy Pinnacle pozwalają również na rezygnację z gotowych sekcji i zbudowanie strony głównej od czystej kartki, według własnego projektu za pomocą wtyczki zwanej page builderem. Najpopularniejsze bezpłatne page builder to Elementor i SiteOrigin, a powoli page builderem staje się także Gutenberg, czyli domyślny edytor WordPressa. Elementor i SiteOrigin to oddzielne wtyczki, które trzeba dodatkowo zainstalować.
W przypadku Astry stronę główną można zbudować wyłącznie od podstaw za pomocą page buildera. Możemy sobie jednak ułatwić sprawę, korzystając z gotowych demo stron udostępnionych przez twórców Astry. Tutaj sprawdzisz, jakie demo są do wyboru w wersji darmowej: https://wpastra.com/starter-templates/?type=free&page-builder=elementor Jest ich naprawdę imponująco dużo.
I tu uwaga: mimo że skorzystanie z gotowego projektu wygląda kusząco prosto, to nie polecamy tego rozwiązania zielonym. Żeby umieć dobrze skorzystać z demo, trzeba już dość sprawnie poruszać się po WordPressie. Inaczej może się skończyć jak z każdą drogą na skróty: w nieznanym terenie może ostatecznie zaprowadzić nas na manowce. Dlatego najpierw polecam naukę dobrych praktyk, a potem swobodną zabawę z gotowymi demo,
4. Wygląd bloga i pojedynczego wpisu
To, jak możemy wpływać na stronę bloga i stronę pojedynczego wpisu, również jest zależne od motywu, z którego korzystamy. Jeśli planujesz blogowanie, powinnaś i powinieneś przyjrzeć się szczególnie właśnie temu elementowi strony. Jak to wygląda w „naszych” motywach? W Pinnacle mamy więcej możliwych układów zakładki z blogiem (możliwość pokazania zajawek wpisów w 1, 2, 3 lub 4 kolumnach. W Astrze dostajemy układ jednokolumnowy.
5. Widok poszczególnych zakładek na stronie
W Pinnacle jego twórcy odgórnie zaplanowali jak będzie wyglądała góra każdej zakładki (np. O mnie, Kontakt, Oferta). Mamy tam nazwę zakładki na tle zdjęcia lub jednolitego tła. Zobacz to na przykładzie zakładki „Portfolio”.
Z kolei w Astrze mamy możliwość samodzielnego decydowania o wyglądzie i zawartości każdej zakładki. Masz tzw. czystą kartkę. Możemy zamieścić na niej na górze jej nazwę, ale nie musimy. Zakładka w Astrze może więc wyglądać podobnie do tego, co mamy w Pinnacle:
Albo zupełnie inaczej:
Albo jeszcze inaczej 🙂
Czy teraz pewniej się czujesz, myśląc o tym, za co odpowiada motyw i stojąc przed wyborem motywu na stronę?
Możesz zastanawiasz się, dlaczego wybrałam do porównania akurat te dwa motywy? Bo znam je na wylot. A znam je na wylot, ponieważ oba z nich znajdują się w kursie WP dla zielonych 🙂 Pinnacle od samego początku kursu, a Astra to duża nowość w kursie (ale testowałyśmy ją przez wiele miesięcy).
Dlaczego zdecydowałyśmy się na dodanie Astry? Jak (mam nadzieję) udało mi się pokazać, Astra daje duże możliwości zaprojektowania strony na własnych zasadach. Strona WP DLA ZIELONYCH też powstała na Astrze. To bardzo elastyczne rozwiązanie.
Z kolei Pinnacle to narzędzie, z którym nawet najbardziej zielone osoby poczują się jak w domu. Daje solidną, profesjonalną stronę, którą bardzo łatwo można wyklikać.
Oto dwa przykłady stron postawionych na Pinnacle z naszym kursem:
Piękne strony! Z Astrą spodziewamy się jeszcze więcej pięknych stron z kursu 🙂 Może zrobisz ją Ty?
Podsumowując, wiodącym motywem w kursie staje się Astra, ale zostawiamy lekcje z Pinnacle, aby nasi kursanci mogli samodzielnie zdecydować, które rozwiązanie jest dla nich bardziej optymalne. Oczywiście naszym kursantom służymy też radą przy wyborze 🙂