Bez motywu i page buildera po prostu nie da się zrobić strony na WordPressie (z małymi wyjątkami, o których niżej :).
Dlatego dziś będzie trochę więcej o tych dwóch narzędziach. O tym, czym są i do czego służą. A także o tym, co można na stronie zrobić za pomocą page buildera, a co za pomocą motywu, bo początkującym często się to myli.
1. Motyw w WordPressie
Motyw, najprościej rzecz ujmując, odpowiada za to, jak będą wyglądały i jak będą rozmieszczone te elementy naszej strony, które powtarzają się na wszystkich zakładkach: sama góra, czyli nagłówek strony i sam dół, czyli stopka. W nagłówku (z angielskiego nazywanym headerem) zazwyczaj umieszcza się logo strony i menu, a w stopce (ang. footer) prawa autorskie, link do polityki prywatności itp.
To ustawienia motywu odpowiadają za to, czy logo będzie po lewej stronie, czy na środku, a może obie opcje będą możliwe? I podobnie to ustawienia motywu dają możliwość zmiany położenia i wyglądu menu, czy użycia topbaru (czyli takiego dodatkowego paska powyżej nagłówka, w którym można np. umieścić ikony mediów społecznościowych). To motyw pozwala nam również na decyzję, w ilu kolumnach rozmieścić treści w stopce i co możemy tam wstawić.
Możliwość zastosowania tzw. zakotwiczonego nagłówka (który pozostaje widoczny mimo scrollowania strony) to również domena motywu.
Jeśli na stronie masz blog, to motyw odpowiada również za układ wpisów (w ilu kolumnach możesz je pokazać, czy masz możliwość skorzystania z sidebaru, czyli kolumny bocznej) i ich wygląd.
Na każdej wordpressowej stronie jest zawsze domyślnie zainstalowany motyw. Sam WordPress jest twórcą motywów i na początku, tuż po instalacji WP, na stronie jest włączony domyślny motyw WP. Co rok jest tworzony nowy. Zazwyczaj twórcy stron korzystają z innych motywów, które trzeba dopiero zainstalować na stronie, ale w przypadku prostych stron również taki domyślny motyw da radę.
2. Page builder w WordPressie
Większość motywów działa w uzupełnieniu o page builder, czyli dodatkową wtyczkę, którą trzeba zawsze samodzielnie dodać do strony. Na stronie nie ma żadnego domyślnego page buildera, w przeciwieństwie do motywu.
Builder pochodzi od angielskiego słowa „build”, czyli page builder to narzędzie do budowania, tworzenia treści, elementów strony, w skrócie – wszystkiego, co pomiędzy nagłówkiem a stopką.
Korzystanie z page buildera przypomina budowanie z klocków. Masz do dyspozycji gotowe elementy (np. zdjęcie, nagłówek, akapit tekstu, przycisk, ale są też bardziej zaawansowane, jak np. mapy czy karuzele zdjęć) i układasz z nich swoją konstrukcję, zbudowaną z różnej liczby kolumn, w zależności od Twoich potrzeb. Każdy page builder to trochę inne klocki i trochę inny sposób ich układania, jednak uniwersalne zasady ich wykorzystania są bardzo zbliżone.
Page buildery są nam więc potrzebne po to, aby móc swobodnie umieszczać nasze treści na zakładkach typu strona główna, oferta, o mnie czy kontakt w dowolnym układzie.
Załóżmy, że chcesz stworzyć zakładkę “Oferta” i opisać w niej cztery usługi. Dobrze byłoby umieścić je w czterech sąsiadujących ze sobą kolumnach, ewentualnie w dwóch ułożonych w dwóch rzędach jeden pod drugim, po dwie usługi w każdej, prawda? Do tego każda oferta powinna mieć tytuł, obrazującą ją ikonkę, krótki opis i przycisk z napisem “Dowiedz się więcej”, odsyłający na podstronę poświęconą danej usłudze.
Chcesz mieć również kontrolę nad kolorem i wielkością poszczególnych elementów i fontów. A jeśli coś zmieni się w Twojej ofercie, to chcesz bez problemu wyrzucić nieaktualną lub dodać nową usługę i dostosować układ strony do tej zmiany. Żeby móc swobodnie to osiągnąć – jeśli nie umiesz kodować – potrzebny będzie właśnie page builder.
3. Czy są wyjątki od tego, co napisałam wyżej?
Są 🙂 Np. wersje płatne niektórych page builderów mają możliwość tworzenia całej strony, łącznie z nagłówkiem i stopką. Wtedy to nie motyw będzie odpowiadał za nagłówek i stopkę, a page builder.
Inny wyjątek od reguły motyw plus page builder – w wypadku prostych stron, przede wszystkim blogowych, dodatkowy page builder może zostać zastąpiony przez domyślny edytor WordPressa o nazwie Gutenberg. Gutenberg stopniowo jest coraz bardziej rozwijany i w przypadku blogów i prostych stron powoli próbuje przejmować funkcje page builderów. Gutenberg jest dostępny domyślnie na każdej wordpressowej stronie. Może też z powodzeniem funkcjonować równolegle do page buildera.
Teoretycznie możesz też znaleźć motyw, którego układ strony głównej i poszczególnych zakładek odpowiada Ci w 100%. Wtedy możesz jedynie podmienić treści na swoje. Page builder nie będzie konieczny. Rzadko jednak zdarza się tak, byśmy nie chcieli nic pod siebie zmodyfikować na stronie. Jeśli nie dziś, to w przyszłości. Dobrze mieć tu swobodę.
Jednak co do zasady olbrzymia większość początkujących i niekodujących osób potrzebuje motywu i page buildera, aby zacząć pracę nad stroną.