Aktualizacja wpisu: 2 czerwca 2023
Ostatnio pisałam o motywach. Jak może pamiętasz, motyw na stronie z WordPressem odpowiada za samą górę (logo, menu, topbar) i sam dół strony (stopka). To elementy, które powtarzają się na każdej zakładce strony.
Jeśli umknął Ci ten wpis, a chcesz dowiedzieć się, co na stronie zależy od motywu, jak zmiana motywu może wpłynąć na stronę, to zajrzyj tu: Jaki motyw jest dobry dla Twojej strony? Konkretne przykłady. W tym wpisie pójdę za ciosem i opowiem, jaki jest sposób na szybkie tworzenie ładnych treści na stronie.
Bo to, co budujemy za pomocą motywu (umieszczenie logo, menu, stopka), zazwyczaj pozostaje w niezmienionej formie na stronie na dłużej. A to, co się najczęściej zmienia na stronie, to właśnie treści zakładek. Ewoluują one wraz z rozwojem naszej strony. I jednym z wielkich plusów WordPressa jest to, że możemy je dowolnie zmieniać, gdy tylko jest taka potrzeba.
Jak zabrać się za zrobienie zakładki na stronie?
Niezależnie od tego, jaka jest to zakładka (strona główna, o mnie, oferta), to obecnie najczęściej robimy ją za pomocą page builderów.
W dużym skrócie page builder to dodatkowa wtyczka, którą trzeba zawsze samodzielnie dodać do strony. Na stronie nie ma żadnego domyślnego page buildera (o jedynym wyjątku przeczytasz niżej), w przeciwieństwie do motywu. Zdecydowana większość motywów działa w oparciu o page builder.
Niektóre z motywów wymagają jednego konkretnego page buildera, często stworzonego przez tych samych autorów. Ale większość, w tym Astra czy Pinnacle (czyli motywy, na których uczymy budować strony w kursie) jest jednak kompatybilna z większością page builderów dostępnych na rynku.
Korzystanie z page buildera to jak budowanie z klocków. Masz do dyspozycji gotowe elementy (np. zdjęcie, nagłówek, akapit tekstu, przycisk, ale są też bardziej zaawansowane, jak np. mapy czy karuzele zdjęć) i układasz z nich swoją konstrukcję, zbudowaną z różnej liczby kolumn, w zależności od Twoich potrzeb. Każdy page builder to trochę inne zestawy klocków i trochę inny sposób ich układania, jednak uniwersalne zasady ich wykorzystania są bardzo zbliżone.
Jak wybrać page builder?
Przy wyborze page buildera z łatwością możesz poczuć się jak dziecko w sklepie z zabawkami. Co prawda nie ma tu aż takiego bezmiaru możliwości, jak w przypadku motywów, ale i tak mnogość rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy 🙂
- Zacznę od tego, że na start na 90% będziesz potrzebować bezpłatnego page buildera. Warto jednak sprawdzić, że w razie konieczności dokupisz wersję premium, która da Ci jeszcze większe możliwości.
- Przed rozpoczęciem budowy zakładki warto sprawdzić, czy wybrany page builder gwarantuje zbudowanie wszystkich elementów, które zaplanowałaś/eś na swojej stronie. Jeśli, powiedzmy, chcesz mieć galerię zdjęć czy karuzelę z opiniami klientów, to najpierw upewnij się, że ten element jest dostępny w danym page builderze.
Jak to sprawdzić? Każdy page builder możesz łatwo przetestować. Wystarczy zainstalować go jako wtyczkę na swojej stronie, stworzyć zakładkę do testów i rozpocząć zabawę 🙂 Pamiętaj tylko, żeby usunąć page builder ze swojej strony, jeśli po fazie testów ostatecznie się na niego nie zdecydujesz (dotyczy to zresztą każdej wtyczki).
- Przy okazji zobacz, czy panel edycji page buildera jest dla Ciebie ok. Czy łatwo Ci się po nim porusza, czy jest dla Ciebie intuicyjny. Każdy z page builderów ma inny panel zarządzania, w jednych zmiany widać od razu na żywo na stronie, w innych nie. Dlatego warto samemu przećwiczyć, w którym lepiej się odnajdujemy. Dla przykładu poniżej zobaczysz panele 3 narzędzi: Elementora, SiteOrigin i Gutenberga:
Jak widzisz, różnią się one od siebie (choć oczywiście widać też cechy wspólne). Różnym osobom może się lepiej pracować na różnych page builderach.
Które page buildery są najpopularniejsze?
Elementor to zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród bezpłatnych rozwiązań. Obecnie jest zainstalowany na ponad 5 milionach stron (!). SiteOrigin ma ponad milion pobrań i również jest solidnym rozwiązaniem.
A Gutenberg? Jeśli nie kojarzysz tej nazwy, to przypominam, że jest to domyślny edytor WordPressa. Jeszcze do niedawna służył jedynie do tworzenia wpisów. Miał zbyt mało funkcjonalności, by można było budować na nim bardziej skomplikowane zakładki.
ALE od pewnego czasu rozwinął się na tyle, że możemy zacząć nazywać go page builderem. (Mała dygresja: twórcy Gutenberga chcą, aby docelowo za jego pomocą można było stworzyć KAŻDY element na stronie, w tym elementy dotychczas zarezerwowane dla motywu, np. układ nagłówka! Ale do tego, by ta funkcja się upowszechniła, jeszcze trochę czasu musi minąć.)
Gutenberga od innych rozwiązań różni to, że nie trzeba go dodatkowo instalować na stronie. Dostajemy go razem z WordPressem, nie musimy nic dodatkowo robić.
Powstaje też coraz więcej wtyczek, które rozszerzają możliwości Gutenberga, dodając nowe do niego nowe „klocki”. Dwa najpopularniejsze to Spectra – WordPress Gutenberg Blocks (https://wordpress.org/plugins/ultimate-addons-for-gutenberg/) stworzona przez autorów motywu Astra i Gutenberg Blocks by Kadence Blocks – Page Builder Features (https://wordpress.org/plugins/kadence-blocks/) twórców Pinnacle.
Z Gutenbergiem, szczególnie rozszerzonym o któryś z powyższych dodatków, spokojnie można się już pokusić o budowanie zakładek.
Które page buildery rekomendujemy?
W kursie WP dla zielonych mamy krótkie lekcje pokazujące możliwości czterech page builderów: Elementora, SiteOrigin, Divi i WP Bakery. Chcemy pokazać kursantom jak najszerszy obraz. Jednak skupiamy się na dwóch pierwszych rozwiązaniach, które są według nas najbardziej godne polecenia wśród bezpłatnych rozwiązań.
W jednym module kursu pokazujemy jak stworzyć stronę z wykorzystaniem motywu Astra i Elementora, a w kolejnym pokazujemy zestaw Pinnacle + SiteOrigin. Rekomendujemy spróbować z tym pierwszym zestawem, ale pozostawiamy naszym kursantom możliwość wyboru. Oczywiście można też robić podmiany i np. stworzyć stronę na Pinnacle z Elementorem 🙂
Do tego szczegółowo pokazujemy też, jak pracować na Gutenbergu. Dlatego osoby, które zdecydują się właśnie na to narzędzie również poprowadzimy krok po kroku.
Z page builderami zakładki tworzy się łatwo i przyjemnie, choć – jak to zwykle bywa – najpierw trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, to zapraszam do WP dla zielonych. Z nami poznasz dobre praktyki korzystania z page builderów i nauczysz się różnych trików pozwalających na szybsze dodawanie i zmienianie treści na stronie.