Aktualizacja wpisu: 23 czerwca 2023
Ten wpis będzie o tym, jak korzystać z demo stron, aby się na tym nie przejechać 🙂
Pomysł na temat powstał po tym, gdy odezwała się do mnie kursantka WP dla zielonych. Kursantce bardzo spodobał się jeden z gotowych szablonów strony przygotowany przez twórców motywu Astra, na którym pracujemy w kursie. W związku z tym spytała, czy rekomendujemy korzystanie z demo.
Czy demo przyspiesza pracę nad stroną?
Odpowiedź na to pytanie brzmi, jak to często bywa: tak, ale…
Choć początkującym, to „ale” może się wydać dziwne. Bo osoby dopiero wchodzące w świat online często myślą, że skorzystanie z demo to najprostszy sposób na szybkie zrobienie strony. Kopiuj-wklej i gotowe. Strona śmiga.
Niestety nie wygląda to aż tak różowo. Dlatego zazwyczaj odradzamy korzystanie z demo początkującym. Bo to trochę jak szukanie drogi na skróty w obcym miejscu – zanim zdecydujesz się na zejście z dłuższej, ale pewniejszej drogi, to najpierw warto mieć ogólne pojęcie o terenie, w którym się poruszasz. Bo inaczej zamiast przyśpieszyć dotarcie do celu, możesz wylądować w ślepym zaułku.
W związku z tym poradziłam kursantce, aby zaczęła od obejrzenia lekcje w kursie o kupnie serwera, domeny i bezpiecznej instalacji WordPressa. Gdy zapewni sobie te solidne podstawy, może przejść do lekcji o motywie Astra i o Elementorze. Następnie warto poeksperymentować z tworzeniem własnej zakładki od zera. A dopiero na końcowym etapie rozważyć skorzystanie z demo. Gdy już poczuje się pewniej w WordPressie.
O czym trzeba pamiętać, instalując demo?
Żeby zrozumieć, dlaczego doradzamy działać ze stroną w tej kolejności, warto mieć świadomość, że samo zainstalowanie demo nie sprawi, że w 5 min, bez znajomości narzędzi, będziemy mieć stronę.
Gdy korzystamy z demo i tak musimy zadbać o wiele kwestii:
- zainstalować certyfikat SSL (kłódka przy adresie strony)
- zadbać o odpowiednie ustawienia WordPressa, np. o uniemożliwienie wyszukiwania jej w Google’u zanim nie będzie gotowa (w innym wypadku Google mógłby pokazywać naszą stronę z przykładowymi tekstami z demo)
- zrobić zaślepkę, czyli ukryć stronę do momentu, gdy będzie gotowa
- dodać własne logo lub nazwę strony
- dodać własne menu i linki do zakładek (zakładki w demo najczęściej mają anglojęzyczne nazwy, np. strona O mnie, to About me – a nie chcemy angielskich słów w menu i w linkach, to mylące dla użytkowników)
- sprawdzić, jakie wtyczki zostały zainstalowane razem z demo i umieć zadbać o ich ustawienia (np. dostosować pola formularza kontaktowego)
- umieć edytować zakładki – edytować treści, dostosowywać układ, zmieniać zdjęcia – nigdy nie dostaniemy demo, które będzie nam pasowało w 100%
- usunięcie niepotrzebnych treści – zakładek, które nie są nam potrzebne, zdjęć
- i wiele innych (pasek cookies, backup, odpowiednie przygotowanie zdjęć, pozycjonowanie…)
Jest sporo niuansów, o które warto zadbać, budując stronę na WordPressie, także jeśli korzysta się z gotowego demo
Musisz o nich pamiętać samodzielnie robiąc stronę albo mieć pewność, że wie o tym osoba, której zleciłaś/zleciłeś zrobienie strony. Co nie zmienia faktu, że demo super przyśpiesza robienie strony (ale jeśli ma się już podstawy).
Tutaj możesz sprawdzić, jakie demo oferują autorzy motywu Astra (zwróć uwagę, że niektóre są dostępne jedynie w wersji premium; możesz zaznaczyć w wyszukiwarce, że interesują Cię jedynie bezpłatne szablony): https://wpastra.com/starter-templates/?page-builder=elementor
Jeśli chcesz nauczyć się obsługi WordPressa, motywów i page builderów, aby móc stworzyć stronę od podstaw lub skorzystać z gotowego demo, to zapraszam do WP dla zielonych. To naprawdę nie jest skomplikowane, jeśli poprowadzimy Cię za rękę. Z nami:
- poznasz dobre praktyki korzystania z WordPressa, motywów i page builderów
- nauczysz się różnych trików pozwalających na szybsze budowanie i edycję strony
- możesz skorzystać ze wsparcia technicznego
- i pracować nad stroną w grupie innych kursantów w ramach Dream Teamu – to jedyna taka oferta na rynku! Poznaj nasz Dream Team.