Założę z góry takie stwierdzenie: osoby mające stronę interesują się również marketingiem. Marketing to promowanie siebie/firmy. Promujesz się różnymi kanałami, aby ludzie dowiedzieli się o Tobie / Twojej firmie. Proste i oczywiste.
Czy mając firmę można zignorować marketing?
W zasadzie nie. Potrzebujemy marketingu, aby docierać do klientów. Mając firmę stale potrzebujemy docierać do nowych osób. Jeżeli będziemy kierować swoje komunikaty tylko do stałej, tej samej grupy osób, to nie uda nam się utrzymać comiesięcznej, koniecznej sprzedaży. Prawda? Musimy szukać nowych osób.
Widzę z grubsza taką świętą czwórkę w marketingu:
- Social media (działania organiczne, czyli niepłatne).
- SEO (działania organiczne, czyli niepłatne).
- E-mail marketing (w zasadzie to jest bezpłatne tylko do pewnego pułapu).
- Płatna reklama (np. płatne posty w social mediach lub SEM, czyli płatna reklama w wyszukiwarkach).
Działam w biznesie online 7 lat i widzę jeden trend. Reklama płatna jest coraz droższa. U mnie cena zdobycia osoby zainteresowanej (jeszcze nie klienta!) jest 5x większa niż w 2015 r. To duży skok. Będzie tylko drożej. Z różnych powodów.
Aby nie wydawać coraz więcej na marketing, to w zasadzie każdy przedsiębiorca zastanawia się w jaki marketing inwestować czas, aby miało to sens.
Dla osób bardzo ekstrawertycznych odpowiedzią jest bezpłatne działanie w social mediach: postowanie, kręcenie stories i rolek. Ewa pisała na ten temat w tym wpisie.
Gorzej mają osoby, którym nie odpowiada taka formuła marketingu. Nie każdy chce lub lubi być cały czas w social mediach. A obecenie niestety nie wystarczy założyć kanału w social mediach. Trzeba aktywnie i regularnie działać. Najlepiej w formie wideo, bo algorytmy faworyzują materiały wideo.
Co jest alternatywną dla osób spokojniejszych? Np. dla mnie.
Co jest alternatywą dla osób z mniejszym budżetem?
Co jest alternatywą dla osób, które po prostu nie chcą lokować pieniędzy w taką formę reklamy? Np. ja.
Alternatywną jest SEO, dlatego warto wiedzieć jak działa Google.
Jestem zdania, że warto dywersyfikować swój marketing. Drogie i energochłonne social media nie są jedyna opcją. Sa na pewno najdroższą opcją (myślę tu o koszcie finansowym i psychicznym).
SEO to skrót od angielskich słów Search Engine Optimization. Optymalizacja strony dla wyszukiwarek internetowych.
Co to znaczy prostymi słowami? Podejmujemy różne działania (na stronie i poza stroną), aby znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Celem jest pierwsza strona. Chodzi tu o bycie wyszukanym bez płacenia, czyli wyszukanym organicznie (naturalnie). Nie płacimy, żeby komuś się wyświetlić. Osoba szuka czegoś. Wpisuje szukane frazy na swojej klawiaturze i bang! Znajduje nas!
Oto moje 13 punktowe podsumowanie jak działa Google. To takie podstawy podstaw, aby ruszyć dalej z wiedzą i działaniem.
Skąd Google wie która stronę przedstawić w wynikach wyszukiwania?
Google działa za pomocą kilku ważnych mechanizmów:
- Googlebot odwiedza Twoją stroną (fachowo nazywa się to crawling). Oczywiście trzeba mieć dobrze przygotowaną stronę, aby to się zadziało. Googlebot nie przyjdzie od razu jak opublikujesz stronę – można to przyspieszyć.
- Googlebot jak wejdzie na stronę to chodzi od linku do linku.
- Czyta całą treść. Treść to tekst, ale też opisy zdjęć i wiele więcej.
- Zapisuje odwiedzoną wersję strony w tzw. indeksie.
- Indeks jest aktualizowany. Co to znaczy, że jest aktualizowany? To znaczy, że Googlebot odwiedza Twoją stronę wielokrotnie w ciągu „życia strony”. Za każdym razem zapisuje zmiany, nowsze wersje strony w indeksie.
- Czy możesz zajrzeć do indeksu? Nie. Strony w indeksie można tylko wyszukiwać po słowa/frazach kluczowych.
- Kto decyduje o tym, która strona pojawi się na jakie słowo kluczowe? Google podejmuje decyzje (na bazie swoich algorytmów), którą stronę wskazać na dane frazy kluczowe (i którym miejscu na). Ale to nie koniec…
- …Powiedzmy, że osoba wejdzie na stronę, którą Google polecił jej na pierwszej stronie wyszukiwarki (na dane hasło). Kiedy osoba wejdzie, to Google bada czy to co zaproponował jest dobre. Google cały czas uczy się, czy to co proponuje jest dobre. Jak bada swoją skuteczność? Google sprawdza różne zachowania odwiedzającego stronę: Czy szybko wyszli z polecanej strony? Zostali na stronie? Zaczęli chodzić po kolejnych zakładkach? Jest wiele czynników zachowań, które Google bada, aby ocenić czy strona jest ciekawa czy nie. Jak nie jest ciekawa to nie będzie polecana.
- Zapamiętaj: Google jak każda firma chce dawać swoim klientom dobre treści = dobre strony. Kto jest klientem Google? Ja i Ty = osoby, które wyszukują treści i chcą otrzymać przydatny wynik.
- Więc wszystko sprowadza się do badania LUDZI i ich potrzeb i przygotowywania treści dobrej jakości. Na jakiej treści osoby zatrzymują się na dłużej? Na ciekawej treści, czytelnej. Trzeba mieć ciekawą i funkcjonalną stronę.
- Czy trzeba jakoś specjalnie zadbać o stronę technicznie? Tak, trzeba. SEO to 2 rodzaje działań: działania strategiczne (badania fraz kluczowych, przygotowywanie treści) + działania techniczne na stronie.
- Czy można wpłynąć na Google, aby nas polecał wyżej? Można Google’owi ułatwić zrozumienie o czym jest nasza strona/oferta, ale nie można wpłynąć na samego Google. Mając wiedzę o SEO można lepiej dostosować stronę i ofertę. Np. jest wiele prostych badań, aby dowiedzieć się czego ludzie szukają i przygotowywać treści, na którą jest popyt. Jest też wiele technicznych rzeczy do zrobienia na stronie, aby była bardziej czytelna dla Google i bardziej przyjazna dla ludzi.
- Czy Google można przechytrzyć? Nie. To są stare metody, tzw. czarne SEO. Przez lata algorytm miał wiele aktualizacji, aby je wykryć. Czarne SEO może grozić totalnym wymazaniem z Google. Mój kolega ze studiów doświadczył tego. Musiał zmienić nazwę firmy, ponieważ Google już nigdy nie pokazałby jego strony w wyszukiwarce. Dostał tzw. bana (zakaz). Mam nadzieję, że nikt Ci takich porad nie daje, aby „przechytrzyć Google”. Niestety nadal się to zdarza. Na szczęście coraz rzadziej.
Tyle na teraz! W zasadzie tylko „liznęłam” temat. Uwielbiam dzielić się wiedzą o SEO i uważam, że w obecnych czasach zwiększonej inflacji oraz stale rosnących kosztów płatnej reklamy jest to po prostu najlepsze rozwiązanie.
Zauważ proszę jeszcze jedną super ważną rzecz: jeżeli zadbasz o SEO i ludzie zaczną trafiać do Ciebie z wyszukiwarki, to trafisz do ludzi, którzy tu i teraz szukają TEGO CZEGOŚ. W końcu wpisali to na swojej klawiaturze. Realnie tego chcą. To duża różnica w porównaniu z reklamami płatnymi w social mediach. Reklama na FB czy na Instagramie wyświetla się wielu osobom niezainteresowanym. Algorytm Facebooka bada na zasadzie błędów. Z wyszukiwaniem w Internecie jest inaczej: osoba JUŻ SZUKA TEGO CZEGOŚ i może znaleźć Ciebie. To absolutnie skraca drogę do sprzedaży.